Yerli otomobilin Cadillac BLS benzerliği tartışma yarattı

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işıkın, yerli otomobilin görüntülerini paylaşması tartışma yarattı.

MYNET EKONOMİ SERVİSİ

 Dün  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işıkın, yerli otomobil prototiplerini tanıtmasıyla beraber, yerli otomobil tekrardan Türkiye gündemine oturdu.

Prototip görsellerinin paylaşılmasıyla yeni bir tartışma başladı çünkü yerli otomobil prototipleri iç ve dış tasarımıyla 2006 model Cadillac BLS ile tıpa tıp benzerlik gösteriyordu.

 

Bununla beraber Sanayi Bakanı Fikri Işık, Türkiyede ses getiren yerli otomobille ilgili , “Şu anda dünyada hiçbir otomobil yüzde 100 orijinal değildir. Neticesinde, özgün bir model ortaya çıkaracağız” dedi.

 

Cadillac BLS iç mekan görüntüsü

 

 

Yerli otomobilin iç mekan görüntüsü

 

 

 Kuş serisinde  FIAT Regatadan esinlenilmişti


Tofaşın Şahin, Doğan ve Kartal modellerini bilmeyen yoktur. Esasında bu araçlar FIAT Regatanın makyajlanmış ve yeniden elden geçirilmiş sürümleriydi.

Tofaş tarafından FIATtan Regata modelinin lisansı alınmış, motor ve şasi teknolojileri birebir kalarak, ufak makyaj değişiklikleriyle ülkemizde üretilip uzun yıllarca satılmıştı.

 


Sosyal medyada trend oldu

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işıkın Anadolu Ajansı Editör Masasında ilk kez prototiplerini gösterdiği yerli otomobil, sosyal medyada da büyük ilgi gördü. Twitterda yerli otomobil en çok konuşulan konu oldu.

#yerliotomobil hashtagi, Twitter çok kısa bir süre içerisinde en çok konuşulan konu haline geldi.

Yerli otomobilin Cadillaca benzediği yönünde eleştiri yapanlardan, çıkar çıkmaz kendi arabasını satıp yerli otomobil alacağını söyleyene kadar binlerce kişi #yerliotomobil ile ilgili görüşlerini paylaştı.

 

Twitterda bu etiket altında 3 binden fazla tweet atıldı.

 

 

 


 

 

BAKANDAN YERLİ OTOMOBİL AÇIKLAMASI

 

Sanayi Bakanı Fikri Işık, dün tanıtılan ve tüm Türkiyede ses getiren yerli otomobille ilgili açıklamalar yaptı.

Işık, “Arkadaşlar şimdi bu daha başlangıç, göreceğiniz nihai ürün tüketicinin beğenisi kazanacak, bugün ortaya koyduğumuz model en nihayetinde Türkiye halkının ihtiyacını karşılayacaktır. Arkadaşlar bugün dünyada hiçbir otomobil yüzde 100 orijinal değildir. En sonunda özgün bir model ortaya çıkacaktır” dedi.

Sanayi Bakanı, “Babayiğitle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Özel sektör de olabilir, devlet de olabilir. Özel olursa devletten destek olacak” diye devam etti.

Bakanın açıklamasından öne çıkan detaylar şöyle:

“İlerde belki Mercedesin yanında Apple araçlarını göreceğiz. Dünya otomobil alanıda farklı bir alana giderken, Türkiyenin bu treni kaçırmaması lazım. Bu konuda her türlü çalışmaya açığız.

1961 yılında Devrimin başına gelen şeylerin aynısının yaşanmaması için çabalıyoruz.

Biz ne yaptığımızı biliyoruz, hiç merak etmeyin. Önemli olan şu, Türkiye bu alanda önemli bir ülke olmak için elinden geleni yapıyor.”

 

 

CADİLLAC İLE YERLİ OTOMOBİL AYNI PLATFORMDA ÜRETİLİYOR

Dün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işıkın sosyal medyadan paylaştığı yer otomobilin Cadillac BLS modeline benzemesi ve bu benzerliğe yönelik açıklanmayan bir gerçek daha ortaya çıktı.

Bakanlık ve TÜBİTAKtan açıklama henüz yapılmamış olsa da bu benzerliğin nedeni yerli otomobilin üretileceği teknolojik platform ile Cadillac BLSnin üretildiği teknolojik platformun aynı olması. Yani yerli otomobilin teknolojisinde yapılan çalışmaların sergilenebilmesi için Cadillacın BLS model aracının kasası kullanıldı. İlerleyen süreçte aracın tasarımı ve dış görüntüsü tamamen farklı olacak.

Kısaca dün çıkan görüntülerdeki benzerlik tamamen TÜBİTAKın yerli aracı tasarlarken kullandığı platform ile Cadillacın tasarlanırken kullanılan platformun aynı olmasından kaynaklanıyor.

 

CADİLLAC VE SAAB DA AYNI PLATFORMDA ÜRETİLMİŞ

Bakan Işıkın paylaştığı videolarda 2 farklı yerli otomobil tasarımı görünüyor. İşte o görünen araçlardan birisi olan Cadillac BLS, GMin Epsilon platformu kullanılarak 2006-2010 yılları arasında İsveç’teki Saab fabrikasında üretilmişti. Yerli oto görüntülerineki diğer araç olan Saab 9-3 de yine aynı platformda kullanılarak tasarlanmış.

 

 

3 PROTOTİP ÇIKTI

“Yerli otomobil Cumhurbaşkanımızın Bir babayiğit arıyorum demesiyle başlayan bir süreçtir. Prototipler çıktı. Yerli otomobil için 3 prototip çıktı. TÜBİTAKta çalışmalar sürüyor. Yerli otomobil için üretilen 3 prototipin yanında 4. prototip de üretiliyor.”

 

YERLİ ARAÇ NE ZAMAN PİYASAYA ÇIKACAK?

Işık, yerli otomobile ilişkin, 2016da her türlü arazi şartında deneyecekleri 30-40 araç üretmeyi, 2019 sonuna kadar da Türkiyede bunun seri üretimini başlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

 

 

Işık şöyle konuştu:

“Bir aksilik olmazsa, Türkiyenin istikrar yönünde bir problemi olmazsa, projeyi programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında artık insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız.”

 


YERLİ OTOMOBİLİ KİM ÜRETECEK?

Bakan Işık, “Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız. Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Genin Gebzedeki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım” dedi.

 

MEKANİK DEĞER KAYBEDİYOR

Işık, otomobilde mekanik aksamın gittikçe önemini kaybettiğini ifade ederek, buna yönelik yakıt pilleri, batarya, donanım, yazılım, dijital güç aktarıcıların, elektrik motorlarının teknolojideki ağırlığının gittikçe arttığını bildirdi. Türkiye için burada bir fırsat penceresi olduğuna dikkati çeken Işık, 4-5 yılda bu noktada bir geçiş süreci yaşanacağını kaydetti. Bütün otomotiv markalarının da bu sürece hazırlandığına işaret eden Işık, “Belki 10 yıla kalmayacak, artık yollarımızda Apple, Google marka otomobilleri göreceğiz” dedi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER 

 

Share.

Leave A Reply