Yönetim kurullarında neden az kadın var?

0

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu, İsveç Konsolosluğu’nun finansal desteği ve Egon ZehnderInternational’ın stratejik desteğiyle yönetim kurullarındaki kadın erkek eşitsizliği azaltmak ve kadınların yönetim kurulu üyeliğinin önündeki engelleri aşmalarına destek olmak için başlattığı“Bağımsız Kadın Direktörler” (BKD) Projesi’ninlansmanı, 13 Aralık 2012 tarihinde, ConradOtel’degerçekleştirilenbir toplantı ile yapıldı.

Lansman toplantısında, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve Bağımsız Kadın Direktörler Projesi Direktörü Melsa Ararat tarafından da “Türkiye’de Halka Açık Şirketlerde Kadın Direktörler Araştırması 2012″nin bulguları paylaşıldı.

Lansmanda Global Board Ready Women Projesi’nin Koordinatörü, Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi Candace Johnson bir konuşma yaptı. Candace Johnson konuşmasında “Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Viviane Reding ile birlikte Strazburg’da gerçekleştirdiğimiz GBRW veritabanının lansmanından sadece 1 gün sonra Bağımsız Kadın Direktörler lansmanı için İstanbul’da olmaktan mutluluk duyuyorum. Avrupa ve dünyaşirketleri kurumsal yönetim konusunda seçkin ve dünya standartlarında üst düzey Türk kadın yöneticilere erişmek için heyecanla bekliyorlar” dedi.

Konuşmasında dünyadaki kadın direktörlerle ilgili de bilgi veren Ararat, yönetim kurulunda neden kadınların az olduğunu anlattı.Türkiye’de yönetim kurullarında kadın üye sayısının daha fazla olması gerektiğine dikkati çeken Ararat, şu istatistiki bilgileri verdi:”İMKB şirketlerinde yönetim kurullarının yüzde 88’ini erkek üyeler oluştururken, sadece yüzde 12’sini kadın üyeler oluşturmaktadır. Mevcut durumda 2766 yönetim kurulu üyesinden sadece 320’si kadın üye. Bu rakamlar doğrultusunda İMKB’de şirket başına düşen kadın sayısı 0,77’dir.”

Kaynak: http://www.sabanci.edu.tr,au

Share.

Leave A Reply